Birçoğumuz bunu acı bir tecrübe ile öğrenmiştir. Bir GSM şirketinden kampanya ile alınan bir iPhone, sim kartını değiştirmek istediğinizde yani, başka bir GSM operatörüne geçmek istediğinizde çalışmaz. Bu durum özellikle Amerika menşeli cihazlarda karşımıza çıkar.

Apple, birçok ülkede, telefonlarını satarken bir GSM operatörüyle anlaşır ve telefonunu o operatöre kitleyip satar. Amerikalı dev GSM şirketi AT&T adlı şirket, Amerika genelindeki tü iPhone telefonların tek tedarikçisidir. Yani Amerikadan alacağınız iPhone yüksek ihtimalle bu şirketin Sim kartından başka kartlarla çalışmaz.

Avrupada ise durum biraz daha farklıdır. Orada tüketici lehine kararlar alınmıştır. Tüketici Sim kilidinin açılmasını talep ederse, apple adına “offical unlock” yani “resmi kilit açma” adı verilen süreci başlatır. iTunes yardımıyla Sim kilidi açılabilir.

Bu durumda alacağınız yurtdışı kaynaklı iPhone’un nereden geldiği önemlidir. Avrupa kaynaklı ise hemen Sim Kilidini açtırın. Amerikan kaynaklı ise bu o kadar kolay değil.

sim kilit

sim kilit